Ruszyła ogólnopolska akcja policji. Mandaty nie tylko dla kierowców

02.10.2023 12:49
Policja ruszyła z akcją Fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER/East News

Z początkiem października ruszyła ogólnokrajowa akcja policji, która skierowana jest głównie do pieszych, ale dotyczy także kierowców. Cała akcja potrwa do końca roku i z pewnością skończy się wieloma mandatami.

Od 1 października 2023 roku policja ruszyła z ogólnopolską akcją o nazwie „Świeć Przykładem”. Akcja organizowana jest w całej Polsce i dotyczy głównie pieszych, choć kierowcy również w jej ramach mogą zgarnąć mandat.

Policja rozpoczęła ogólnopolską akcję. Za do można dostać mandat?

Rozpoczęła się jesień, co oznacza, że dni są coraz krótsze. Dodatkowo pochmurna aura nie sprzyja dobrej widoczności na drodze. Z tego względu 1 października rozpoczęła się akcja „Świeć Przykładem”, której celem jest uświadamianie oraz przypominanie pieszym o konieczności noszenia odblasków podczas poruszania się po drodze.

Zgodnie z przepisami piesi, którzy poruszają się drogą poza terenem zabudowanym po zmierzchu, zobowiązani są do używania elementów odblaskowych, aby zwiększyć swoją widoczność na drodze. Gdy patrol policji zauważy pieszego bez odpowiedniego wyposażenia, może nałożyć mandat w wysokości 100 zł. Taki przepis obowiązuje tylko na drogach poza terenem zabudowanym. Obowiązek ten nie dotyczy chodnika czy specjalnie wydzielonej drogi dla pieszych.

Niedawno rozpoczęta akcja dotyczy głównie pieszych, jednak również kierowcy narażeni są na mandat. Mowa o sytuacji, w której auto ulegnie awarii. Kierowca, który wyjdzie z samochodu, w celu ustawienia np. trójkąta ostrzegawczego, automatycznie staje się pieszym. Wówczas również jego zaczynają obowiązywać wyżej wspomniane przepisy. Choć kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, to warto jednak się w nią zaopatrzyć na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Akcja „Świeć Przykładem” potrwa do końca roku.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Po więcej informacji zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka , TwitteraTikToka i Instagrama. Żeby posłuchać, co teraz gramy, kliknij w poniższy baner!

Anna Marciniak
Anna Marciniak Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.