250 tys. według Policji vs 700 tys. według organizatorów. Ilu fanów bawiło się na Pol'and'Rock Festival 2018?

Justyna Kierzkowska
07.08.2018 14:53
Pol'and'Rock Festival 2018|undefined Fot. Stanisław Wadas / materiały prasowe

Po zakończonym festiwalu Pol'and'Rock 2018 przychodzi czas na podsumowania i jak zwykle pojawiają się rozbieżności w wyliczeniach różnych służb. Ilu uczestników przybyło na zabawę do Kostrzyna nad Odrą? 

Incydentów, jak to bywa na imprezach masowych o tak dużej skali, niestety nie brakowało, m.in. pijani strażacy - jednemu z nich postawiono już zarzuty - szarpali się z Pokojowym Patrolem, a według organizatorów Państwowa Straż Pożarna odmówiła wsparcia na terenie Pol'and'Rock Festival 2018. Rzecznik prasowy lubuskiej straży pożarnej, Dariusz Szymura, wyjaśnił później, że Państwowa Straż Pożarna nie zgodziła się jedynie na wjazd ciężkim samochodem gaśniczym w tłum festiwalowiczów.

Mimo niedogodności występy m.in. brytyjskiego Judas Priest, francuskiej Gojiry oraz amerykańskiej grupy Goo Goo Dolls, która specjalnie dla publiczności zagrała swój największy hit, nagrany w 1998 roku kawałek „Iris”, który pojawił się na soundtracku do filmu „Miasto Aniołów”, a także spotkania z zespołami w Namiocie spotkań Antyradia przebiegły pomyślnie. Jak bawili się fani w strefie Antyradia można zobaczyć w materiałach wideo z 1. dnia festiwalu, 2. dnia festiwalu oraz 3. dnia imprezy.

foto: Michał Kwaśniewski / materiały prasowe

Pol'and'Rock Festival 2018 - ile osób bawiło się na festiwalu?

W tym miejscu zaczynają się schody, bowiem różnica między wyliczeniami Policji dotyczącymi festiwalu, który odbył się w dniach 2-4 sierpnia 2018, a statystykami organizatorów wynosi... 450 tysięcy. Jak podaje Rzeczpospolita, nadkomisarz Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji, powiedział, że w „szczytowym momencie na imprezie bawiło się 250 tysięcy osób”. Co ciekawe, w 2017 roku w raporcie Policji pojawiła się dokładnie ta sama liczba uczestników. 

Problem w tym, że według informacji, którą podał Jurek Owsiak na konferencji prasowej 4 sierpnia 2018, podczas piątkowego występu miał miejsce rekord frekwencji - na festiwalowym polu bawiło się ok. 700 tysięcy uczestników koncertu. Miało to miejsce podczas koncertu Nocnego Kochanka. 

Według oficjalnego policyjnego raportu ze zdarzeń podczas Operacji „KOSTRZYN 2018”, który pojawił się na stronie Policji Lubuskiej:

Szacujemy, że liczba uczestników w kulminacyjnym momencie podczas koncertów wyniosła około 250 tysięcy.
Z tego do Kostrzyna nad Odrą samymi pociągami /344/ przyjechało 68 605 w tym 7850 z Niemiec.
W wyznaczonych parkingach znajdowało się 25 tysięcy pojazdów.

Skąd wynikają takie rozbieżności w wyliczeniach? Zwróciliśmy się do rzecznika lubuskiej policji oraz do rzecznika prasowego WOŚP z prośbą o potwierdzenie informacji, czekamy na odpowiedź.  

Justyna Kierzkowska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.