Metallica chciała wyrzucić Larsa Ulricha?

Robert Skowronski
17.11.2015 09:02
Metallica chciała wyrzucić Larsa Ulricha? Fot. Charles Sykes/Invision/AP/link/East News

Skład „Czterech Jeźdźców” mógł wyglądać zupełnie inaczej i to jeszcze w połowie lat 80. To dlatego, że Metallica rozważała wyrzucenie z zespołu Larsa Ulricha.

Cliff Burton wydawał się być osobą niezastąpioną, jednak w wyniku tragicznych wydarzeń kapela musiała znaleźć innego basistę. W przypadku Larsa Ulricha członkowie grupy nie myśleli chyba o nim w kategoriach „niezastępowalności”, gdyż były plany pozbycia się małego Duńczyka ze składu.

Doniesienia te potwierdził Kirk Hammett. Gitarzysta przemilczał jednak jaki był powód tego, że w głowach muzyków narodziła się taka myśl. Może miało to związek z perkusyjnymi wpadkami perkusisty?

To stara historia. Z tego lub innego względu około 1985 roku byliśmy wkurzeni na Larsa i mogliśmy komuś na coś ponarzekać. A ta osoba podchwyciła to i uczyniła z tego coś znacznie większego niż w rzeczywistości było. Będąc szczerym Lars ma w sobie polot i to jeden z powodów, dla których go kocham.

Gdzie szukać korzeni tych doniesień? Wyszły one na jaw dopiero w 2009 roku za sprawą wypowiedzi Dave'a Mustaine'a - byłego członka Metalliki i obecnego lidera Megadeth. Twierdził on, że Scott Ian (gitarzysta Anthrax) wyznał mu, że na James Hetfield, Kirk Hammett i Cliff Burton planowali wyrzucić Larsa z zespołu. Miało to nastąpić po zakończeniu trwającej wówczas trasy koncertowej - ostatniej z oryginalnym basistą kapeli.

Sam Scott Ian nigdy nie zaprzeczył temu, że odbył taką rozmowę z Mustainem, a historię o Ulrichu przytoczył w swojej książce „I'm The Man: The Story Of That Guy From Anthrax”, ale także w wywiadach:

Mieli zamiar znaleźć nowego perkusistę. Wszystkich nas zamurowało, bo Metallica to była ich czwórka. Pytaliśmy czy oni tak na serio i odpowiedzieli nam, że jak tylko skończą trasę to zaczynają szukać nowego perkusisty. Było mi szkoda Larsa, ale jednocześnie miałem nadzieję, że zespół to przetrwa i będzie działać dalej. Historia oczywiście potoczyła się inaczej i Metallica stała się jednym z największych zespołów.

Ian dodaje, że wydaje mu się, że ostatecznie Metallica nigdy nie pozbyłaby się Larsa. Muzyk twierdzi, że artyści z pewnością by ochłonęli i nie wyrzucili swojego kolegi z kapeli.

Kirk Hammett w udzielonym wywiadzie powiedział też jak kapeli idą prace nad następcą płyty „Death Magnetic”:

Mogę oczywiście spróbować wyznaczyć punkt, w którym jesteśmy. Powiem jednak, że po prostu pracujemy - czasami idzie nam szybko, czasami nie. Na dany moment czekam aż będę mógł nagrać gitary. Album będzie gotowy na przyszły rok jeżeli wszystko pójdzie według planu i będziemy się trzymać grafiku. Powodem dlaczego zajmuje nam to tyle czasu jest to, że w międzyczasie robiliśmy całe mnóstwo rzeczy - graliśmy trasy, zrobiliśmy film. Gdybyśmy skupili się tylko na komponowaniu, to pewnie skończylibyśmy wszystko w rok albo półtora.

Czekamy na nowy krążek już szmat czasu, ale wydaje się, że pojawił się promyk nadziei, gdyż Metallica opublikowała jakiś czas temu pierwsze dźwięki z nowej płyty.

Cieszycie się, że Lars pozostał członkiem Metalliki?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.