Twórca Marvela oskarżony o antysemityzm. Jak się tłumaczy?

04.02.2021 13:33
Marvel - logo firmy - materiał poglądowy Fot. Savvapanf Photo/Shutterstock

Jeden z twórców Marvela - rysownik Joe Bennett został posądzony o wykonywanie antysemickich treści na kartach komiksu "Immortal Hulk". Artysta się wytłumaczył.

Czy w jednej z najlepiej ocenianych serii Marvel Comics ostatnich lat pojawiły się antysemickie przedstawienia? Zdaniem części oburzonych czytelników tak właśnie było. Autor rysunków Joe Bennett postanowił skomentować sprawę.

Rysownik Marvela oskarżony o antysemityzm

Komiks "Immortal Hulk" opowiada o kolejnym rozdziale w życiu i historii Bruce'a Bannera. Tytułowy bohater powrócił do życia, jednak po raz kolejny w opowieści o Zielonym Gigancie doszło do radykalnej zmiany wynikającej z niestabilnej natury Hulka. Tytułowy bohater nabył nowe moce i stał się nieśmiertelny, a seria "Immortal Hulk" poszła w kierunku body horroru.

Polecamy

Jak podaje portal CBR, jeden z rysowników komiksu został oskarżony o umieszczanie w nim antysemickich treści. Rysunki z dyskryminującym podtekstem miały pojawić się w najnowszym numerze serii, czyli "Immortal Hulk" #43. W zeszycie jedno z wcieleń Hulka - Joe Fixit, kontroluje ciało Bannera, przez co bohater staje się oszustem. W jednej ze scen Banner kupuje biżuterię, używając ukradzionej karty kredytowej.

43 Fot. foto: kadr z Immortal Hulk #43

W jednym z paneli widzimy logo jubilera, u którego Banner nabywa towar. Na szybie znajduje się napis "Cronemberg's Jewelry", a tak przynajmniej powinie wyglądać. Jednak jeśli przyjrzymy się uważnie, możemy dostrzec, że zamiast w "jewelry" - czyli "biżuteria" litery układają się w słowo "jewer", które można przetłumaczyć jako "żydostwo". Chociaż znaki z logotypu są przysłonięte głowami bohaterów rysunku, nie zmienia to faktu, że w nazwie brakuje litery "L". Niezbyt zręczny kontekst podkreśla wielka gwiazda Dawida, która znajduje się w logo sklepu.

Polecamy

Obrazek, który przez niektórych fanów został odczytany jako treść antysemicka, wzbudził kontrowersje wokół Bennetta. Rysownik wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Wyjaśnił, że panel został błędnie zinterpretowany, a widoczne na szybie sklepu słowo "jewer", to przeoczony przez niego błąd, który nie powinien mieć miejsca. 

W całej serii zawarłem odniesienia do słynnych reżyserów kina grozy, aby okazać szacunek gatunkowi, a w "Immortal Hulk" # 43 pojawił się hołd w stronę Davida Cronenberga. Błędy w pisowni na oknie były zwyczajnym, ale straszliwym błędem, wynikającym z tego, że ponieważ pisałem od tyłu i przypadkowo zapisałem oba słowa źle.
Nie mam żadnego usprawiedliwienia na to, w jaki sposób narysowałem Gwiazdę Dawida. Nie zrozumiałem tego problematycznego i obraźliwego stereotypu, ale po wysłuchaniu was wszystkich rozumiem teraz swój błąd. To było złe, obraźliwe i bolesne na wiele sposobów. To błąd, do którego muszę się przyznać, i przepraszam wszystkich, których przez to zraniłem. Pracujemy z Marvelem, aby to naprawić, i wykorzystam tę lekcję do refleksji nad tym, jak podchodzę do moich historii i pracy.

Przedstawiciele Marvela wzięli część winy na siebie i przyznali, że również przeoczyli pomyłkę, która ze zrozumiałych powodów, nie powinna nigdy zostać opublikowana. Prawdopodobnie w kolejnych wydaniach "Immortal Hulk" # 43 napis zostanie poprawiony.

Polecamy

Joe Bennett -  kontrowersyjny rysownik Marvela

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy Bennett wzbudził oburzenie czytelników. W 2019 roku, kiedy świat obiegła informacja, że gejowski dziennikarz Glenn Greenwald został uderzony przez kolegę po fachu o skrajnie prawicowych poglądach, rysownik zamieścił komentarz, z którego wynikało, że mężczyzna powinien dostać o wiele mocniejszy cios w twarz. Bennett przeprosił za swoje słowa i skasował obraźliwą wypowiedź.

Polecamy

W 2020 roku twórca zamieścił na Instagramie ilustrację, przedstawiającą She-Hulk. Jeden z fanów napisał, że rysunek ukazuje "wściekłego transpłciowego syna Hulka", na co Bennett odpowiedział emotikonami przedstawiającymi śmiech. Ta reakcja nie spodobała się wielu użytkownikom Instagrami i została odebrana jako transfobiczna.

Polecamy

Rysunek z 43. numeru "Immortal Hulk" nie jest też jedynym przypadkiem z ostatnich lat, w którym Marvel jest oskarżany o dyskryminujące poglądy twórców. W 2016 roku głośno było o zeszycie "X-Men Gold" #1, w którym rysownik Ardiaf Syaft umieścił liczne odniesienia do Koranu, a konkretnie do części, które głosi, iż muzułmanie nie powinni wyznaczać Żydów i chrześcijan na swoich przywódców. Był to komentarz do ówczesnych wydarzeń w Dżakarcie, kiedy protestowano przeciwko gubernatorowi Basukiemu Tjahaji Purnamie. Poza tym Kitty Pryde, która jest Żydówką, została umieszczona na jednym z rysunków, obok szyldu jubilera. Członkini X-Men zasłoniła część napisu "jewelry" w taki sposób, że widoczne były tylko trzy pierwsze litery słowa - "jew", czyli po angielsku "żyd".

Polecamy

Czy panel Bennetta był stworzony celowo, jako antysemicka treść? A może to tylko niefortunny przypadek? Prawdę na ten temat zna jedynie autor rysunków do "Immportal Hulk".

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.