Festiwal w Gdyni: tegoroczna edycja w całości przeniesiona do internetu

06.11.2020 15:39
25 lat niewinności|undefined Fot. . Robert Palka/materiały prasowe

Festiwal filmowy w Gdyni w 2020 odbędzie się wyłącznie online. Organizatorzy imprezy poinformowali o przeniesieniu jej do internetu na swojej oficjalnej stronie.

Wielkie święto polskiego kina zostało oficjalnie i całkowicie przeniesione do internetu. Organizatorzy festiwalu filmowego w Gdyni poinformowali na oficjalnej stronie imprezy, że w 2020 roku nie odbędą się żadne pokazy na żywo. W związku z zawrotnym tempem rozprzestrzeniania się koronawirusa, jedyną przestrzenią wydarzeń 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych będzie platforma internetowa.

Zobacz też: Lista filmów, które wezmą udział w Konkursie Głównym 45. FPFF

Festiwal w Gdyni 2020 odbędzie się wyłącznie online

Przemysł filmowy na całym świecie mierzy się z gigantycznymi problemami w związku z pandemią koronawirusa. Dotyczy to nie tylko producentów, dystrybutorów i kiniarzy, ale także festiwali filmowych. Wszystko wskazuje na to, że kryzys dotknął także "polskie Oscary". Festiwal Polskich Filmów Fabularnych początkowo odwołany, a następnie przesunięty z września na grudzień i zapowiedziany w formie hybrydowej, teraz po raz kolejny zmienia swój kształt. W związku z faktem, że rząd wprowadził nowe obostrzenia od 7 listopada, które dotyczą również kin, festiwal filmowy w Gdyni w 2020 roku stanie się festiwalem filmowym w internecie.

Tomasz Kolankiewicz, Dyrektor Artystyczny festiwalu, zapewnia jednak, że pomimo trudności, impreza nie zostanie odwołana:

Zarówno organizatorom, jak i branży filmowej bardzo zależy, by pomimo trudności przeprowadzić w tym roku festiwalowe konkursy, przyznać Złote Lwy i inne nagrody, tak ważne dla polskich twórców i ich filmów. Pamiętajmy, że w historii gdyńskiego Festiwalu odwołano go wyłącznie w czasie stanu wojennego. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że w tym roku będzie to zupełnie inny Festiwal od tych, które znamy z ostatnich lat. Pandemia zmieniła świat, w wielu dziedzinach codziennego życia musieliśmy przejść na nowy, awaryjny tryb. To samo dzieje się z Festiwalem.

Pokazy będą odbywać się online, co nie oznacza, że dostęp do nich będzie powszechny. Polskie filmy, biorące udział w konkursie będą udostępniane w wirtualnych salach kinowych według ustalonego harmonogramu projekcji. Ponadto za pośrednictwem platformy będzie można wziąć udział w spotkaniach z twórcami, debatach i webinarach. Na platformie zostanie również udostępniona uroczystość wręczenia nagród. Akredytacje festiwalowe, uprawniające do wzięcia udziału w projekcjach i wydarzeniach dodatkowych, trafią do sprzedaży 15 listopada, a ich liczba będzie ograniczona. 

Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych tak tłumaczy swoją decyzję:

W związku z ograniczeniami licencyjnymi nie możemy, niestety, pokazać on-line szerokiej publiczności wszystkich filmów z Konkursu Głównego. Niektórzy dystrybutorzy są już związani umowami z innymi platformami VOD. Z kolei dystrybutorom tych filmów, które jeszcze nie miały premiery kinowej, zależy, by zachować tradycyjną kolejność, zgodnie z którą najpierw są pokazy na wielkim ekranie, a dopiero później inne formy dystrybucji. My, jako organizatorzy Festiwalu, nie dysponujemy prawami do filmów konkursowych.

 

Festiwal w Gdyni - kiedy się odbędzie?

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wyjątkowo odbędzie się na koniec roku. Impreza potrwa 5 dni, od 8 do 12 grudnia 2020. W Konkursie Głównym zobaczymy 14 filmów, m.in. "25 lat niewinności" Jana Holoubka, "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego oraz "Sala samobójców: Hejter" Jana Komasy. Jury festiwalowe przyzna też nagrody filmom krótkometrażowym i mikrobudżetowym. Finał festiwalu i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w sobotę 12 grudnia. Wydarzenie będzie tradycyjnie emitowane w TVP, a tym razem także na platformie online. Szczegółowy program festiwalu już wkrótce. 

Zobacz też: Polska koprodukcja o pandemii stanie do walki o Oscara. Tym razem jako kandydat Grecji

Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.