Jak narodził się punk rock? Zobacz nowy zwiastun legendarnego filmu „D.O.A.: A Right Of Passage”

Sergiusz Kurczuk
15.11.2017 13:28
Jak narodził się punk rock? Zobacz nowy zwiastun legendarnego filmu  „D.O.A.: A Right Of Passage” Fot. materiały promocyjne

Sex Pistols, The Clash czy Sham 69 to ikony punk rocka końcówki lat 70. ubiegłego wieku. Zobacz odnowione cyfrowo fragmenty występów  tych kapel w nowym zwiastunie słynnego filmu rockumentalnego „D.O.A.: A Right Of Passage”. 

To, czy punk rock narodził się w 1977 roku w Wielkiej Brytanii, czy może jednak kilka lat wcześniej w USA nie jest najważniejsze. Faktem jest, że brytyjska scena końca lat 70. wpłynęła na kształt subkultury, nie tylko muzycznie,  ale i wizerunkowo. Legendarne punkowe grupy z całego świata, które działają po dziś dzień, często jako źródło inspiracji wymieniają grupy takie jak Sex Pistols, The Clash czy Sham 69. Na temat początków ruchu na Wyspach powstało już sporo książek i filmów, ale wspominek o pionierach tego gatunku nigdy za wiele. Szczególnie że 15 listopada 2017 roku odbędzie się kinowa premiera odświeżonego cyfrowo tzw. rockumentu z 1980 roku zatytułowanego „D.O.A.: A Right Of Passage”, w Polsce znanego jako „D.O.A. Inicjacja”.

Dla fanów punk rocka, którzy nie mieli okazji obejrzeć filmu Lecha Kowalskiego, może być to świetna okazja, by nadrobić zaległości. W „D.O.A.” nie tylko prześledzimy początki wielu zespołów, ale również zobaczymy odnowione cyfrowo fragmenty koncertów i reakcje społeczeństwa na nowe zjawisko kulturowe. To właśnie w tym filmie po raz pierwszy pojawiły się najbardziej znane materiały dokumentujące początki punk rocka, takie jak sławetny koncert Sex Pistols z 1978 rok, czy słynny „łóżkowy” wywiad z Sidem Viciousem i Nancy Spungen. Niestety film nie trafi do standardowej dystrybucji kinowej. Będzie można go obejrzeć na wybranych pokazach. Jest jednak dobra wiadomość.

D.O.A. Fot. foto: materiały promocyjne

8 grudnia 2017 roku „D.O.A.: A Right Of Passage” ukaże się po raz pierwszy na Blu-Ray. Oprócz płyty z filmem dostaniemy szereg dodatkowych atrakcji, między innymi wersję na DVD, 12 stronicowy booklet, dwustronny plakat, oryginalny zwiastun kinowy, rzadką kolekcję fotografii grupy Sex Pistols, oraz dokument „Dead On Arrival: The Punk Documentary That Almost Never Was”, opowiadający o powstaniu „D.O.A.”. Oprócz wyżej wymienionych klasyków punk rocka w filmie pojawiają się również The Dead Boys, Generation X (z Billym Idolem), The Rich Kids, the X-Ray Spex oraz gościnnie Iggy PopAugustus Pablo. Zestaw dostępny jest w przedsprzedaży w serwisie Amazon w cenie około 25 dolarów.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.