Metallica pokazała niepublikowane nagranie „No Remorse” z 1985 roku

Jakub Gańko
31.03.2016 09:59
|north Fot. kadr z wideo

Co znajdziemy na DVD dołączonym do reedycji „Ride The Lightning”? Oto mała próbka tego materiału.

15 kwietnia 2016 z okazji Record Store Day, którego Metallica jest w tym roku oficjalnym ambasadorem, ukażą się reedycje jej dwóch pierwszych albumów: „Kill 'Em All” z 1983 roku oraz wydanego rok później „Ride The Lightning”. Nagrania zostały poddane ponownemu masteringowi, o czym mieliśmy okazję się już przekonać m.in. na przykładzie utworu „Creeping Death”.

Jednak oprócz regularnych wznowień na CD, winylu i w formie cyfrowej na rynek trafią też przebogate boxy z mnóstwem niepublikowanego wcześniej materiału: demówkami, remiksami oraz wersjami live. Te ostatnie wypełnią również dołączone do obu zestawów płyty DVD. Metallica zaprezentowała mały przedsmak tych rejestracji, publikując na swoim oficjalnym kanale na YouTubie nagranie „No Remorse”, które obejrzycie poniżej.

Nagranie pochodzi z 14 września 1985 i zostało zarejestrowane podczas występu Metalliki na Metal Hammer Festival w Sankt Goarshausen w Niemczech. Koncert ten nigdy wcześniej nie był publikowany w całości w formie wideo, będzie to więc niepowtarzalna okazja, by zobaczyć młodego Jamesa Hetfielda, Larsa Ulricha i Kirka Hammetta, a także Cliffa Burtona, który zaledwie rok później zginął w wypadku busa.

Na DVD dołączonym do wznowienia „Ride The Lightning” znajdziemy też zapis występu na Oakland Stadium w Kalifornii z 1985 roku oraz materiał z duńskiej telewizji, w którym Lars Ulrich udzielił pierwszego telewizyjnego wywiadu w życiu. Patrząc na zawartość tego wydawnictwa można być pełnym podziwu dla roboty, jaką zespół włożył w przekopywanie swoich archiwów. O ogromie pracy wypowiedział się James Hetfield.

Wszystkie te stare rzeczy, odrzuty... Działaliśmy niczym FBI, by dokopać się do tych nagrań. Przez całe lata nie zastanawialiśmy się nad tym i dopiero teraz myśleliśmy, że przecież ktoś musi to mieć, musi istnieć jakaś inna wersja tego, co nagraliśmy. Czy zarejestrowaliśmy to w ten sposób już za pierwszym razem? Co się stało z resztą nagrań? Więc z czasem poodnajdywaliśmy starocia ze studia, na przykład mikrofon, do którego śpiewałem na „Kill 'Em All”.

Wokalista przyznał również, że jest pod wielkim wrażeniem nowego brzmienia, które nadano jego albumom. Choć jeszcze 20 lat temu niektóre niuanse tych nagrań mu przeszkadzały, teraz nie zmieniłby w nich już nic, ponieważ stanowią dokument tego, gdzie znajdował się wówczas zespół. Zdanie na temat remasteringu podziela producent następcy „Death Magnetic”.

Mój Boże, jak to brzmi! Jakość dźwięku po remasteringu z myślą o winylu jest po prostu niewiarygodna. Greg Fidelman był pod ogromnym wrażeniem tego, jak znacznie lepiej to wszystko się teraz prezentuje, gdy otrzymaliśmy testowe tłoczenie. Uwierzcie mi, nie ściemniam.

Oprócz reedycji dwóch pierwszych płyt, Metallica wyda również na Record Store Day koncertówkę z klubu Bataclan z 2003 roku. Przygotowywany jest także specjalny album na 30-lecie albumu „Master of Puppets”.

Jak Wam się podoba archiwalne nagranie „No Remorse”?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.