Te imiona dla dzieci są zakazane w Polsce. Urzędnicy mają specjalne wytyczne

Istnieją imiona w Polsce, które nie kojarzą się dobrze, a urzędnik może odmówić ich zatwierdzenia. Sprawdźcie, o jakich imionach mowa.
Wybór imienia dla dziecka to zawsze duże wyzwanie dla przyszłych rodziców. Ostatnio coraz częściej rodzice chcą wyróżnić swoje pociechy i nadają im bardzo oryginalne imiona. Przyzwyczailiśmy się już do imion, które dawniej były modne i przyzwyczajamy się do tych, które nosi zaledwie garstka osób. Mimo dość dużej swobody w tym zakresie istnieją również imiona, które mogą spotkać się z odmową ze strony urzędnika.
Zakazane imiona w Polsce. Urzędnik ma specjalne wytyczne
Co prawda w Polsce nie istnieje ściśle określona lista z zakazanymi imionami, jednak wiele zależy od urzędnika. Pracownik urzędu, który wydaje akt urodzenia dziecka, może odmówić wpisania podanego przez opiekuna imienia. Wpływ na to mogą mieć negatywne bądź obraźliwe skojarzenia. Wybierając imię dla dziecka, warto mieć na uwadze, że Urzędnik Stanu Cywilnego ma odgórnie narzucone wytyczne odnośnie imion. Mówi o tym Artykuł 59 o zasadach wyboru imienia. Oto one:
- nie można wybrać więcej niż dwóch imion dla dziecka
- nie mogą to być imiona wpisane w formie zdrobnienia
- Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może odmówić wpisania imienia do aktu urodzenia w przypadku, kiedy jest ono ośmieszające, kojarzące się negatywnie
- są zbyt długie lub skomplikowane do zapisania w dokumentach urzędowych
- składają się tylko z jednej litery
- zawierają znaki spoza alfabetu łacińskiego (np. znaki diakrytyczne)
Oprócz powyższych zasad istnieją imiona, których z pewnością nie uda się nadać pociechom. W Polsce świeżo upieczeni rodzice nie nadadzą dzieciom imion np. swoich ulubionych rzeczy czy miejsc. Zabronione są również imiona pochodzące od nazwy rzeczy pospolitych jak: morze, las, jezioro. Również nazwy geograficzne nie wchodzą w grę oraz takie, które w Polsce źle się kojarzą jak np. Adolf.
Poniżej zobaczycie listę niewskazanych imion według Krajowej Rady Języka Polskiego:
- Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan,
- Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian,
- Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia,
- Dajana,
- Emaus, Ewan,
- Herrada,
- Jaila, Joshua, Julka,
- Karla, Klea, Krystina, Kuba (jako imię żeńskie),
- Lester, Lilith, Lorina,
- Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena,
- Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie),
- Ole, Opieniek,
- Pacyfik, Pakita, Poziomka,
- Radek, Rener, Ricardo,
- Sofia,
- Tea, Teonika, Tonia, Tupak,
- Una, Unka,
- Veronika, Victoria, Violeta i Violetta,
- Wilga, Wilk, William,
- Xymena.
Podobnie jest w Kościele Katolickim. Wybór imienia to kwestia indywidualna, jednak tutaj również są takie, które uważane są za niestosowne. Mowa o tych, które według Biblii źle się kojarzą jak np. Judasz, który dopuścił się zdrady Jezusa Chrystusa czy Lucyfer, kojarzony z upadłym aniołem. Kościół Katolicki zaleca zatem wybór imienia, które niesie ze sobą pozytywne skojarzenia.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Po więcej informacji zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka , Twittera, TikToka i Instagrama. Żeby posłuchać, co teraz gramy, kliknij w poniższy baner!
Oceń artykuł